WDR Sinfonieorchester (Saksamaa), Gautier Capuçon (tšello), dirigent Jukka-Pekka Saraste

esmaspäev 12. 06. 2017 19.00
Tallinn, Estonia kontserdisaal

WDR Sinfonieorchester (Saksamaa), Gautier Capuçon (tšello), dirigent Jukka-Pekka Saraste

Kavas:
Dvořák. Tšellokontsert h-moll op. 104
Brahms. Sümfoonia nr 3 F-duur op. 90

Pileti hind: 25-40 €

Osta pilet
Pärast ülimenukat kontserti Estonia kontserdisaalis 2014. aasta aprillis on Eesti publiku ees tagasi WDR Sinfonieorchester Köln oma peadirigendi Jukka-Pekka Saraste juhatusel.Orkestri tegevuse algus ulatub 1947. aastasse. Orkestri erakordne maine on sündinud tänu peadirigentide Christoph von Dohnányi, Zdenek Macali, Hiroshi Wakasugi, Gary Bertini ja Hans Vonki pühendumisele, aga ka paljude tippdirigentide, nagu Karl Böhm, Fritz Busch, Herbert von Karajan, Erich Kleiber, Otto Klemperer, Dimitri Mitropoulos, Georg Solti, Lorin Maazel ja Claudio Abbado kunstilisele visioonile orkestriga töötades. Klassikalis-romantilise repertuaari kõrval on orkestri kavades tähtis koht 20. sajandi muusikal: Luciano Berio, Hans Werner Henze, Mauricio Kagel, Krzysztof Penderecki, Igor Stravinski, Karlheinz Stockhausen ja Bernd Alois Zimmermann on heliloojad, kelle paljude teoste esmaettekandjaks ja salvestajaks on orkester olnud. Aastast 2010 on orkestri peadirigent Jukka-Pekka Saraste.

Jukka-Pekka Saraste
kuulub maailma tippdirigentide nimistusse. Sündinud Soomes, alustas ta karjääri esmalt viiuldajana, seejärel lõpetas Sibeliuse Akadeemia Jorma Panula juures. Ta on olnud Soome Raadio sümfooniaorkestri, Toronto sümfooniaorkestri, Oslo Filharmooniaorkestri peadirigent, BBC sümfooniaorkestri esimene külalisdirigent, juhatanud tipporkestreid nagu Kuninglik Concertgebouw orkester, Baieri Ringhäälingu sümfooniaorkester, Bostoni ja Chicago sümfooniaorkestrid, Prantsuse Rahvusorkester, Londoni Filharmooniaorkester, Dresdeni Staatskapelle jpt.

 
Gautier Capuçon
on 21. sajandi tõeline tšellosaadik, kes astub igal hooajal üles koos maailma tippdirigentide ja -instrumentalistidega. Ta paistab silma nii oma sügava ja väljendusrikka musikaalsuse kui ka hiilgava virtuoossusega, mis saavutavad täie mõjujõu 1701. aastast pärit Matteo Goffrilleri mahlaka kõlaga tšellol. Capuçon pani aluse ja juhatab Pariisis Louis Vuitton’ Fondi egiidi all toimuvaid tšello meistriklasse (Classe d’Excellence de Violoncelle), mida peetakse arhitekt Frank Gehry kavandatud uhiuues auditooriumis.
Hooajal 2016/2017 naaseb artist kollektiivide ette, nagu Londoni Sümfooniaorkester ja Filharmooniaorkester, Berliini ja Müncheni Filharmoonikud, Vene Rahvusorkester, Dresdeni Riigikapell, Chicago Sümfooniaorkester, Los Angelese Filharmoonikud ja San Francisco Sümfoonikud ning on kutsutud taas andma kontserte Jaapanis, Hiinas ja Koreas. Viimastel hooaegadel on ta esinenud veel Kuningliku Concertgebouw-orkestri, Viini Filharmoonikute, Leipzigi Gewandhaus-orkestri, Zürichi Tonhalle-orkestri, Euroopa Kammerorkestri, New Yorgi Filharmoonikute, Tōkyō NHK Sümfooniaorkestri, Sydney Sümfoonikute ja Peterburi Maria teatri orkestriga, ent ka kõigi suuremate prantsuse orkestritega.
Capuçon teeb regulaarset koostööd dirigentidega, nagu Charles Dutoit, Semjon Bõtškov, Valeri Gergijev, Gustavo Dudamel, Lionel Bringuier, Andris Nelsons, Christoph Eschenbach, Andrés Orozco-Estrada ja Yannick Nézet-Séguin, samuti mitmete nüüdisheliloojatega, nende seas Lera Auerbach, Karol Beffa, Esteban Benzecry, Nicola Campogrande, Qigang Chen, Jerome Ducros, Henry Dutilleux, Thierry Escaich, Philippe Manoury, Bruno Mantovani, Krzysztof Penderecki ja Wolfgang Rihm.

Capuçon salvestab eksklusiivselt plaadifirmale Erato (Warner Classics), olles pälvinud korduvalt ECHO Klassik auhindu. Hiljutiste üllitiste hulgas on Šostakovitši tšellokontserdid koostöös Maria teatri orkestri ja Valeri Gergijeviga ning Schuberti Keelpillikvintett Ebène Kvartetiga.
Sündinud 1981. aastal Chambéry’s, alustas Capuçon tšelloõpinguid 5-aastaselt. Ta õppis Pariisi Kõrgemas Rahvuslikus Konservatooriumis, kus teda juhendasid Philippe Muller ja Annie Cochet-Zakine ning täiendas end hiljem Viinis Heinrich Schiffi käe all. Ta on võitnud esikohti paljudel mainekatel rahvusvahelistel konkurssidel, nende seas André Navarra preemia, ning pälvis “Aasta uue talendi” tiitli prantsuse auhinnatseremoonial Victoires de la Musique (2001).
Koos Lääne-Saksa Ringhäälingu Sümfooniaorkestriga külastas Capuçon Eestit 2007. aasta sügisel rahvusvahelisel muusikapäeval, mil ta mängis Semjon Bõtškovi dirigeerimisel samuti Dvořáki Tšellokontserti. Eestis esines Capuçon ka 2016. aastal suvel, sel korral ühes Ameerika Talentide Sümfooniaorkestriga (YOA) Carlos Miguel Prieto juhatusel.

Koduleht: www.gautiercapucon.com


Tagasi kontsertide nimekirja