Sven Grünberg 60

laupäev 26. 11. 2016 19.00
Tallinn, Estonia kontserdisaal

Kontserdisari “Autoriportreed“
Sven Grünberg 60

Eesti Rahvusmeeskoor
Dirigent Mikk Üleoja
Keelpillikvartett Prezioso, Vambola Krigul, Liis Viira, Mihkel Mälgand, Taavi Kerikmäe, Tammo Sumera, Riivo Kallasmaa, Arno Kalbus, Krista Citra Joonas, Ott Lepland, Sven Grünberg jt

Pileti hind: 15 €

Osta pilet
 
Kavas:
Grünberg. Uus teos meeskoorile ja orkestrile, tekst “Dhammapada" ainetel (esiettekanne)
Uus teos kammerorkestrile (esiettekanne)
Teosed kammerkoosseisudele, filmimuusikat

Sven Grünberg sai laiemale üldsusele tuntuks oma ansambliga "Mess". See proge-rock grupp oli omas žanris teerajajaks kogu endises Nõukogude Liidus ja just selle koosseisuga toimus 1975. aastal Grünbergi esimene autorikontsert. Ta oli elektroonilise muusika esmaloojaks Eestis ja üheks esimeseks toonases Nõukogude Liidus, kus kogus laialdast tunnustust muusikaga filmile “Hukkunud Alpinisti hotell”. Sel perioodil valmis tal Nõukogude Liidu esimene elektronmuusika autoriplaat “Hingus” (1981), kus elektrooniliste helidega põimuvad naturaalhelid löökpillidelt, harfilt ja akustiliselt orelilt. Nii see kui ka järgmine album “OM” (1988) äratasid tõsist rahvusvahelist tähelepanu. 1993. aastal valmib Saksa plaadifirmas “Erdenklang” album “Milarepa” ja 1995. aastal "Prana Symphony", mille muusika ja laulude ainuesitajaks-loojaks on Grünberg. Samal aastal antakse Austrias restaureerituna välja ansambli “Mess” CD. 2001. aastal ilmub kolmik-CD "Hukkunud Alpinisti hotell" ja 2004 aastal ansambli “Mess" duubel-CD “Küsi eneselt”. 2013. aastal valmib Grünbergil kontsertkava “Vaadates sisse” ansamblile “Vox Clamantis” ja kammeransamblile, millest on ilmumas nii heliplaat kui ka DVD. Ilmumas on filmimuusika plaat vanemate animafilmide muusikaga ja restaureerituna Saksa firma poolt välja antav LP “Hingus” taastrükk.Tänaseks on Grünberg loonud muusika kaugelt enam kui sajale filmile. Tuntumad neist on “Hukkunud Alpinisti hotell”, “Wikmani poisid”, “Naksitrallid”, "Leiutajateküla Lotte”, “In the Realm of the Lotos” ,“Lotte ja kuukivi saladus”,“Detsembrikuumus”, “Õlimäe õied”. Eesti filmiloojate kõrval on ta teinud koostööd Poola, Jaapani, Soome, USA, Vene, Saksa, Läti jt autoritega. 2012. aasta Klassikaraadio küsitlusest selgub, et asjatundlik kuulaja peab Eesti filmisajandi parimaks muusikaloojaks Sven Grünbergi.

Alates 1993. aastast on Grünberg töötanud õppejõuna neljas Soome ja kolmes Eesti kõrgkoolis, olles loonud nii Eestis kui kogu Euroopas täiesti uue õppeaine, mille sisuks on muusika ja heli roll filmi dramaturgia kujundamisel.

Loominguliste saavutuste hulka loeb Sven Grünberg Tema Pühaduse XIV dalai-laama Eesti visiitide korraldamist (1991, 2001, 2011). Ta on Budismi Instituudi algataja (2002) ja direktor, kirjutanud hümni ülemaailmsele suurorganisatsioonile Esindamata Rahvaste Organisatsioon.

Grünbergi muusikaline tegevus on mõjutanud tuntud eesti heliloojaid nagu Kuldar Sink, Lepo Sumera, Jaan Rääts, Erkki-Sven Tüür. Huvi oriendi filosoofia ja kultuuri vastu on toonud helilooja loomingusse idamaisele muusikale omaseid elemente. Kasutades lisaks akustilistele pillidele (sh pillid Hiinast, Indiast, Tiibetist ja mujalt) elektroonikat ning inimhäält, loob ta fantaasiarikkaid kõlapilte. Ta on väitnud, et “midagi uut pole võimalik luua. Kunsti looja on justkui antenn, mis “õhus olevast” kvaliteetse välja nopib ja läbi oma oskuste kunstiks vormib.”

Tagasi kontsertide nimekirja